Figurscen, "Musikens Gudinna". Sannolikt tidigare takmålning. Bildmått 285 x 142 cm.
Ytslitage. Omfattande krackelyrer och retuscher. Mindre fläckar. Färgbortfall och hål. Dukskador samt oxiderad fernissa. Senare kantförstärkning.
Enligt uppgift "Musikens Gudinna, Takmålning från 1700-talet, i huset 29 A Drottninggatan (Stockholm), tillvaratagen vid ombyggnaden 1904".