Kaffekanna, gräddkanna, sockerskrin. Godronnerad med vardera fyra korta svängda fötter. Uppsvängda handtag. Lockknoppar i form av blomsterkvistar. Höjd 13,5-27 cm.
Slitage, enstaka smärre bucklor. Nyckel saknas.