Sten samt bronserad metall. Ur med arabiska siffror samt fasettslipat glas. Höjd, endast ur, ca 31 cm (ca 55 inklusive krön). Kandelabrar för 5 ljus vardera. Höjd ca 54 cm. Nyckel finns.
Slitage, repor och nagg. Både ur samt kandelabrar med lagningar. Kandelabrar något sneda. Ej funktionstestad.