SKULPTURER, SKÅL OCH BÅT, 4 delar, snidat trä, Johnny Mattson, monogramsignerad, 1950/60-tal.
Skål i form av fågel, längd 20 cm. Båt med vridbart segel, höjd ca 30 cm. Skulptur i form av svärtad figur, höjd 29 cm. Skulptur med genombruten dekor, höjd 58 cm.
Några repor och märken. Nagg. Båt med avslag. Några fläckar.