"Biblia, thet är all then heliga skrift på swensko....". Samtida helfranskt skinnband över träpärmar, Karl XII:s präglade och monogram under kunglig krona. Två bokspännen med konungens monogram.
Slitage, fläckar, missfärgningar, flera blad med lagningar samt veck. Några blad saknas, kompletterad. Ej fullt genomgången.