Bemålat trä. En snedklaff samt skåp med bakomliggande lådinredning. Längd 38, bredd 22, höjd 47,5 cm.
Slitage, skador och sprickor. Fläckar, bortfall och färgbortfall. Maskstunget. Senare kompletterat och troligen senare bemålat. Knoppar saknas. Skevt. Nyckel saknas.