Theme auctions online
Helsinki Winter Sale F504
Auction:
Selected Gifts E1128
Auction:
Curated Timepieces – November F529
Auction:
Josef Frank and Friends – Winter Edition F534
Auction:
Jern's Weapon Collection E1122
Auction:
A Swedish Private Collection F578
Auction:
The Beautiful Line F593
Auction:
Design Jewellery Online E1100
Auction:

KOLONNER, två st snarlika, sannolikt av bildhuggare Gustav Kihlman, barock, 1683.

Massivt lövträ, marmorerade med mörkgrön bottenfärg. Spiralvriden form. Höjd 121 cm.

Slitage, skador, lagningar och färgbortfall. Spår efter underliggande gråblå pigment. Något olika i färg.

Provenance

Enligt uppgift Harplinge kyrka, Halland samt Samseryd säteri, Småland.

More information

Bildhuggaren Gustav Biörsson Kihlman (ca 1657-1720) var en svensk bildhuggare och konstsnickare som grundade Kihlmans Bildhuggarverkstad i Borås. I äldre handlingar dyker Kihlman under slutet av 1600-talet bl a upp i Hallands län och vid arbeten i Harplinge kyrka, för att något senare utföra en altaruppsats i Kristine kyrka i Jönköping. Från omkring år 1700 förlade Kihlman sin verksamhet till en region som sträckte sig från södra Västergötland till norra Skåne, för att under 1710-talet återvända till Borås. Kihlmans sakrala arbeten; som altaruppsatser och predikstolar, finns representerade i ett trettiotal kyrkor.

Till Harplinge kyrka i Halland utförde Kihlman en altaruppsats 1683, vars centralmotiv flankerades av paret spiralvridna kolonner. 1899 moderniserades altaruppsatsen och de två vridna kolonnerna ersattes av raka kolonner med närmast korintiska kapitäl. I och med moderniseringen hamnade de två originalkolonnerna på Samseryd säteri, varifrån auktionens kolonner har sin senast kända hemvist.

Auction closed
6 000 SEK
The auction is closed.
Others have also viewed