Björk. Överdel med 3 dörrar med bakomliggande hyllplan. Dekor av fristående kolonner. Brutet krön. Underdel med rullklaff och bakomliggande skrivinredning. Utdragbar låda med skrivskiva. 2 lådor under skrivskiva. Bredd 121. Djup 59. Höjd 210 cm. Nyckel finns.
Repor och märken. Lösa listbitar medföljer. Senare ytskikt. Krön med skador på dekorelement. Smärre fanerskador. Lösa delar i skrivinredning. Nyckel till rullklaff saknas.