Folio. Graverat porträtt av Karl XII. titelblad med graverad vinjett, 8 graverade kartor och planscher. Samtida skinnband, spännen och beslag av mässing m. konungens monogram, spännen med nya sleifar, blindpressad ram, renoverad rygg med titelfält.
Slitage. Fläckar. Skador. Lagningar. Ej genomgången.