KARL XII:s BIBEL, "Biblia, thet är all then heliga skrift på swensko....", Stockholm 1702-1703.

Folio. Graverat porträtt av Karl XII. titelblad med graverad vinjett, 8 graverade kartor och planscher. Samtida skinnband, spännen och beslag av mässing m. konungens monogram, spännen med nya sleifar, blindpressad ram, renoverad rygg med titelfält.

Slitage. Fläckar. Skador. Lagningar. Ej genomgången.

Auction closed
13 000 SEK
The auction is closed.