Vitmålade, två med bronserad dekor, mönstrad klädsel, kannelerade ben. En stol signerad av Anders Andersson, stolmakare i Strekerede/Lindome.
Senare sits, klädsel samt bemålning, renoverade samt kompletterade, färgbortfall, bruksslitage, maskstugna.