Fanerad i olika träslag med intarsiadekor. På kulfötter. Insida klädd med tapet. Längd 16 cm. Nyckel finns.
Bruksslitage. Repor, märken och stötmärken. En fot saknas, men medföljer. Möjligen senare tapet, med skador.