Oval form med vegetativ dekor av bland annat akatusblad. Längd ca 77 cm. Ställning medföljer separat.
Slitage, repor och nagg/märken. Anlupet. Gravyr. Med hänganorning på baksida, denna dock ej i silver (inkluderad i totalvikt).