MATSERVIS, 57 delar, porslin, Rosenthal.
Vit med guldkant. Terrin med lock, tillbringare, såsskål, 2 skålar, 12 mattallrikar, 12 djupa tallrikar, 10 entrétallrikar, 12 assietter samt 6 serveringsfat. Mattallrikarnas diameter 25 cm. Terrinens höjd 30 cm.
Bruksslitage. En entrétallrik med mindre kantnagg.