TAKKRONA, empire, 1800-talets början. Höjd 100 cm.
För sex ljus, förgylld mässingsstomme. Kronringen dekorerad med blomknippen, kröndekor i form av krona. Korgbotten med avslutande pinjekotte. Elektrifierad. Diameter 80 cm.
Slitage, lagningar, kompletteringar. Ej funktionstestad.
Auction closed
If you have a similar object we can help you with an up-to-date valuation.
We have the highest final prices in Scandinavia. Contact.