Gustaviansk stil. Kaffekanna med svarvat och svärtat trähandtag, ovalt sockerskrin med lock, krönta av blommor respektive pinjekotte. Samtliga på girlandfötter. Höjd ca 8,5-22 cm.
Bruksslitage. Repor. Enstaka mindre bucklor på kaffekannan, samt med kafferester och beläggningar invändigt. Sockerskrin med fläckar invändigt.