Fanerad. Nedfällbar klaff med målat motiv, bär signatur. Bakomliggande skrivinredning. Beslag av mässing. Bredd ca 85, djup ca 48, höjd ca 94 cm. Nyckel finns.
Slitage, fanerskador, märken, färgborfall. Beslag har delvis släppt något.