Urnformad med uppsvängda hänklar. Rektangulär fotplatta med genombruten dekor. Linsfötter. Dekor av klassiska medaljonger. Lock med bladdekor samt urnformad knopp. Höjd 20. Längd 22 cm.
Bruksslitage. Några bucklor. Hänkelfästen med lagningar och bristningar. En hänkel skev.