Målade. Skiva av marmor. En dörr. Överkragade Kannelerade ben. Skuren dekor med fleuroner. Märkta med plakett NK 39759 - C31008. Bredd 45. Djup 35. Höjd 69 cm.
Senare målning. Repor och märken. Några mindre nagg. Mindre färgbortfall.