Rektangulär form i svart präglat läder med handtag på lock. Beslag i gulmetall. Invändigt klädd i tyg, med inredning av löstagbar spegel, två mindre fack samt stroppar. Märkt "Mulberry Company, England". Längd 33, bredd 23, höjd 21 cm. Nyckel finns.
Bruksslitage. Repor och mindre skador.