En i form av Uncle Sam med texten "Uncle Sam Bank". Höjd 28 cm. Andra i form av färgad man med texten "Jolly Nigger Bank". Höjd 20 cm.
Bruksslitage. Repor, märken och fläckar. Ej genomgångna eller funktionstestade.