"Eos och Diana". Modell Nr 115.
Fanér av macassarebenholtz och citron. Intarsiadekor i björk, päron, mahogny, tojarot, peruba rosa, röd padouk och jakaranda. Längd: 42 cm.
Slitage, repor. Nyckel saknas.