SALSBORD, barockstil, 1800-tal.
Rakskiva med två utdragbara klaffar a 50 cm var. Svaravde ben samt svarvad mitt stomme. Längd 120+50+50 (total längd ca 220 cm), bredd 106, höjd ca 77 cm.
Slitage. Märken.