SABEL, modell 1899 för officer vid Infanteriet.

Lång modell. Fäste av förgylld mässing. Tveeggad klinga märkt Svalling, Eskilstuna. Förgylld och graverad med bladverk samt Fäderneslandet och Konungen. Balja av stål. Med portopé samt skärp med tofsar. Total längd med balja ca 102 cm.

Slitage. Balja något anlupen. Portopé och skärp med smärre skador och slitage.

Auction closed
4 000 SEK
The auction is closed.