FICKUR, spindelur, 3st, 18k guld och silver, bla Vacheron Girod, 1700-1800-tal. Totalvikt (guldur) ca100g.

Lös i en ej tillhörande silverboett, urtavla emalj med målad figurativ dekor, diameter 55mm (verk 44mm), oro med krucifix, verk med bandfläta och pärlstav. Spindelur, boettlock med pärlstav, verk märkt Gudin, Paris diameter 40mm. Kanter med vegetativ dekor, urtavla och och verk märkta Abm Vacheron Girod a Geneve, diameter 42mm.

Skador på urtavlor och boetter. Ej funktionstestade. Urtavla löst. Visare saknas. Silverur med senare boett. Nyckel saknas.

Auction closed
5 000 SEK
The auction is closed.