LUCIE LAGERBIELKE, teckning, ej signerad.
"Att upplysa anden.." Bild/bladstorlek 31 x 47,5 cm.
Oramad. Gulnad, fläckar. Kantslitage.
Inköpt på Aspingtons antikvariat, Stockholm.
Lucie Lagerbielke arbetade även under pseudonymen Vitus. Religiös mystiker, samtida med Hilma af Klint. Hon gav ut ett flertal böcker på eget förlag, bl a en roman som hon sade sig ha mottagit av Edgar Allan Poes ande. Dotter till brännvinskungen LO Smith.