RAGNHILD SCHLYTER, relief, , gips. "Borgarfrun". Signerad.
Stående kvinna i profil. Höjd 160. bredd 50.
Ytslitage. Märken och repor. Sprickor. Nagg.
"Historien om "Borgarfrun"
"Omkring 1920 fick teckningsläraren och konstnären Ragnhild Schlyter i uppdrag av Helsingborgs Stad att göra Borgarherren och Borgarfrun. Dessa gjordes i granit och smyckade under många år Rådhuset i Helsingborg. Efter omorganisation av Stadsmuseet och Konstmuseet vet jag ej var Borgarherren och Borgarfrun hamnat.
Ragnhild Schlyter var god vän med folkskoleinspektör Arvid Gierlow, varför det föll sig naturligt att modellen till Borgarfrun blev mon då ca 20-åriga mamma Sigbrit Gierlow, senare gift Svanberg. Hon var då klädd i ett draperat lakan, som skulle föreställa en toga. I ena handen höll hon en pappersrulle. För att få fram linjen i pannan under kronan bar hon ett plommonstop och för att få fram armens krökning, där hon bär stadsvapnet , höll hon ett grytlock.
Som tack för sina insatser fick hon gipsförlagan till Borgarfrun."
Text och uppgifter från säljaren.