Fanerat i bl.a rotfaner. Dörr i form av falska lådor med hängande dragbeslag, svärtade kläppar. Bakomliggande hyllplan samt låda. Dekor av akantusblad. Längd 78, bredd 48, höjd 128 cm
Sprickor. Slitage. Märken.