Fanerad med mahogny. Nedfällbar klaff med inredning. En låda över och 4 under klaffen. Hörndekor av spiralvridna pilastrar. Bredd 97. Djup 50. Höjd 164 cm. Nyckel finns.
Repor och märken. Fanerskador. Sprickor. Nyckel fungerar ej. Några nyckelskyltar saknas.