Royal Copenhagen

(Denmark, 1775-)
Royal Copenhagen
(Denmark, 1775-)

SERVIS, 98 delar, porslin, "Musselmalet", Royal Copenhagen.

12 assietter diameter 17,5
12 djupa tallrikar diameter 20
12 tallrikar diameter 23,5
12 mattallrikar diameter 25
2 uppläggningsskålar diameter 21
uppläggningsskål med hög kant diameter 23,5
uppläggningsfat diameter 25,5
12 kaffekoppar med fat
12 moccakoppar med fat samt ett extra fat
6 askfat diameter 7,5
ett par ljusstakar
salt- och pepparströare
kaffekanna höjd 29
moccakanna höjd 21
kruka, höjd 11,5
kruka, höjd 7
liten gräddkanna, höjd 8
skål, höjd 7,5
3 ovala uppläggningsfat, längd 30-41
såsskål
kantigt fat, längd 23,5
ovalt uppläggningsfat, längd 24,5

Slitage, smärre nagg.

Auction closed
12 000 SEK
The auction is closed.