Mahogny. 1 låda i sarg. Tidningshylla. Beslag av mässing. Brännmärkt Josef Frank, Svenskt Tenn samt AB Eriksson & Soner, Möbelsninckeri, Vrena. Bredd 40. Djup 66. Höjd 57,5 cm
Repor och märken. Slitage. Fläckar.