Oval form. Delvis godronnerad. Lock med medaljong av klassisk figur. Ledad hänkel. Nyckel finns. Höjd 11. Längd 13 cm.
Några repor. Locket något skevt. Gångjärn med lagning. Dekorbård med slitage.