OLLE NYMAN, mapp, färglitografier och dikter, "Herdarna", 1996.
"Sex färglitografier till Gabriele d'Annunzios dikt med samma namn", varav en version på italienska samt en i svensk översättning. Sammanlagt 12 blad. Portfölj som nummer 8 av totalt 200 exemplar.
Smärre skador på bladens hörn.