Målade. Genombruten rygg. Lös stoppad sits. Skuren dekor av ax. Sarg med dekor av fleuroner. Kannelerade kopplade ben. En stol otydligt brännmärkt.
Repor och märken. Senare målning. Slitage. Klädsel med slitage. En rygg med lagning. En förstärkt.