BLOMSTERJARDINJÄR, majolika, sent 1800-tal.
Oval form med polykrom glasyr, två uppsvängda handtag i form av fabeldjur, plastisk dekor av rosor på kvist. Rund fot. Längd 49, höjd 36,5 cm.
Slitage, krackelyrer, nagg, mindre avslag på dekordetaljer, mindre sprickor, ett handtag med lagning och smärre påmålning.