MATTA, semiantik Karabagh sannolikt. Ca 299 x 139,5.

Mörkblå botten med tätt polykromt botehmönster. Flera smala bårder med stiliserade växtrankor.

Jämnt slitage, smärre skador, lagningar, ställvis något fälld. Långsidorna med smärre trampveck och skador, kortsidorna saknar några knutrader.

Auction closed
5 000 SEK
The auction is closed.
Others have also viewed