HERRBYRÅ, nyrenässans, 1800-talets slut.
Rak form. Utdragslådor med mässingsbeslag, varav den nästöversta är en skrivklaff med bakomliggande skrivinredning. Snidade dekor av bland annat flankerande kolonnetter med joniska kapitäl. Längd ca 73, djup ca 49, höjd ca 146 cm. Nyckel finns.
Slitage, repor och nagg/märken. Renoverad och kompletterad. Lös underdel, denna sekundär. Mindre delar saknas.