ANDREAS KOCK, C-Print, signerad och daterad -11, numrerad AP #1 a tergo.
"Untitled 1- 2010". Bildstorlek 62 x 99 cm.
Ej examinerad ur ram.
Kock är berömd för sina modefotografier med starka kompositioner och filmisk karaktär. Inspiration finner hand bland annat i ikonen Helmut Newton’s verk. Med en bakgrund som art director blev han en snabb favorit bland uppdragsgivare som Ryska Vogue, Bon och Glamour Magazine.