Gröntonad glasyr. Skulptur i form av äpple, höjd 26 cm. Vas, höjd 36 cm.
Några repor. Vas med bottennagg samt nedslipad hals.
Per Hammarström (f. 1954), keramiker och formgivare, driver sin egen verkstad i Keramikens Hus i Strängnäs. Han började sin bana på Gustavsbergs Studio år 1978, som assistent åt Berndt Friberg och Stig Lindberg. Han arbetade där i sex år.