Skiva i kalksten. Underdel i ek och furu. Låda sargen.
Monogram på skivkanten samt årtal. Balusterformade kopplade ben. Längd 196, bredd 80, höjd 83.
Bruksslitage. Märken och repor. Maskstunget. Torrsprickor. Nött. Underredet senare inoljat för utomhusbruk.