Vitmålat. Hjultrissor. Svarvade ben. Utdragbart med 4 iläggsskivor med sarg. Diameter 117. Höjd 78. Iläggsskivor à 58. Total längd ca 349 cm.
Senare målning. Senare iläggsskivor. Repor och märken. Slitage.