OFFICERSSABEL, m/1899, Carl Eickhorn, Solingen, Tyskland.

Mässingsfäste med dekor av lejonhuvud. Klinga med etsad och förgylld dekor, bl a lilla riksvapnet samt text "Konungen o Fäderneslandet". Portepe. Balja i svärtat stål. Längd 97,5 cm inklusive balja. Fodral i läder medföljer.

Mindre bruksslitage, några repor. Läderfodral med slitage och fläckar

Auction closed
4 000 SEK
The auction is closed.