Mässingsfäste med dekor av lejonhuvud. Klinga med etsad och förgylld dekor, bl a lilla riksvapnet samt text "Konungen o Fäderneslandet". Portepe. Balja i svärtat stål. Längd 97,5 cm inklusive balja. Fodral i läder medföljer.
Mindre bruksslitage, några repor. Läderfodral med slitage och fläckar