RESEUR / BORDSUR, Cartier, 1900-tal.
Rund, fodral i guillocherat silver, urtavla märkt Cartier. Diameter ca6,5cm.
Skador. Urverk löst i fodral (fästskruvar på baksida saknas). Glas saknas, skärvor kvar. Troligen saknas en visare. Nagg på urtavla. Enstaka bucklor. Ej funktionstestad.