Klinga och balja med havsmotiv, fästet dekoreras av lejonhuvud, kavel i ben. Gångjärnsförsedd parerplåt.
Klingans längd 76 cm. Totallängd 89 cm, exkl. balja.
Slitage, lagningar. Kaveln med sprickor.