Skivan valnötsrot, svarvat benställ i mahogny. Vridbar bordsskiva med grön filt. Tre lådor i sargen samt en utdragbar, konformad låda.
Bredd 76,5 cm, skivan utfälld 88 cm, höjd 68-69,5 cm. Nyckel finns.
Utbytta dekordelar. Slitage, repor, fanerskador, fötterna slitna.