KAMERA, Leica IIIf, nr. 638458, Wetzlar, Tyskland, 1952-53.
Kamerahus med objektiv (Summitar f= 5 cm 1:2, nr 521130). Höjd ca 7 cm. Fodral med axelrem medföljer.
Slitage, repor och mindre stötskador. Optik med obetydligt slitage samt smuts. Bottenplatta med graverade bokstäver. Smuts. Detaljer med ytliga sprickor/krackelyr invändigt. Ej funktionstestad.