Mahognyfanerad. Pelarfot, fyrdelad fotplatta med skurna palmettdekor, tassfötter. Låda i sargen. Skiva med snedställda hörn. Längd 97 cm, bredd 60 cm, höjd 75 cm.
Slitage, repor, fanerskador. Bordsskivan skev.