PETRONELLA GUSTAVA STENHOFF, akvarell, sign Petronella G. Stenhoff, dat 1817.
Motiv med vinbärskvist. Bladstorlek 20,5 x 25 cm. Sengustaviansk ram med pärlstav, förgylld och med bakstycke av trä, innermått 29 x 22, yttermått 33 x 25,5 cm.
Gulnad och med fläckar, ej examinerad ur ram. Träbakstycket i två delar.