ANTON ULRIK BERNDES, tillskrivna, 3 st. Akvarell, empire 1800-talets början.
Diameter 13 cm. Enligt a tergo; friherrinnan Henrika Sofia Palmqvist född Liljenberg (1764-1812). Hennes make friherre Carl Fredrik Palmqvist(1793-1833) med dottern Maria Sofia(1802-1868) gift med friherre C.J.F Sylvander. Friherrarna Fredtik Georg Palmqvist(1801-1861) och hans bror Carl Magnus Napoleon Palmqvist(1804-1882).
Uppfodrade på papper, färgändringar i papper.