DRÄKTSMYCKE, silver med röda stenar, troligen Österrike-Ungern, 1800-tal. Tot ca 113 gram.
Kedjor och filigranarbete med infattade stenar och mynt med Kejsar Franz Joseph av Österrike-Ungern. Tot längd från nacke till korsets nedre del ca 47 cm. Expertutlåtande från tidningsspalt om detta smycke medföljer.
Slitage. Ställvis oxiderat.
Auction closed
If you have a similar object we can help you with an up-to-date valuation.
We have the highest final prices in Scandinavia. Contact.