Rakform, 7 lådor i front. Fanerad i olika träslag, lådor bl.a. med rotfaner. Förgylld metall dekor och beslag, sidor med dekor av musslor. Svängda ben. Bredd 45, djup 38, höjd 128 cm.
Slitage. Faneresning, sprickor i faner. Märken.